Chillery przemysłowe, czyli jak schładzać pomieszczenia wielkopowierzchniowe

Zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób przedsiębiorstwa utrzymują niską temperaturę na znacznych powierzchniach? W jaki sposób schładzane są resorty hotelowe, lodowiska, magazyny leków lub żywności? Wytwarzanie artykułów spożywczych czy lekarstw wymaga przestrzegania ścisłych przepisów powiązanych z właściwą temperaturą. Do ich produkcji konieczne są właściwe instalacje chłodzące, które pozwalają przeprowadzić proces w prawidłowy sposób. W odniesieniu do tego, dobrze zaznajomić się z tym, czym są chillery przemysłowe, gdzie są stosowane i w jaki sposób działają.

Do czego są wykorzystywane chillery industrialne?

Chiller industrialny jest to urządzenie wykorzystywane do zarządzania cieczami w systemach centralnie nadzorowanej klimatyzacji. Chiller jest podzespołem, jego rolą jest kontrola temperatury wody. Właściwie schłodzona ciecz jest odprowadzana do konwertera cieplnego, w którym nadal uczestniczy w procesie schładzania powietrza albo wody. Tradycyjne agregaty chłodnicze zużywają dużo prądu i nie są zbyt przyjazne dla atmosfery.

Chillery bazujące na wodzie lodowej to rozwiązanie znacznie bardziej {ekologiczne(ym)|korzystne(ym) dla środowiska. Co więcej chiller jest wynalazkiem stabilnym, odpornym na różnorakie problemy techniczne.

W przeciwieństwie do tradycyjnych agregatów chłodzących, chiller jest zasilany chłodną wodą. Cały system składa się z wielu pomp oraz zaworów. Dzięki instalowaniu agregatów wody lodowej, ciepło odprowadzane jest z cieczy i przepompowywane do zlokalizowanych obok wentylatorach wymienników ciepła. Konwertery dzięki takiej reakcji są schładzane przez chłodnice(om) i skraplacze(om). W ramach procesu wymiany ciepła, woda lodowa zmienia swój stan chemiczny w gazowy i dalsze obniżanie temperatury jest możliwe dzięki powstającej parze wodnej. Woda ma lepsze atrybuty termodynamiczne, co daje szansę to zmaksymalizować jej atuty i zminimalizować jej wady. Przy rozległych powierzchni(ach), które trzeba chłodzić tudzież klimatyzować, woda lodowa jako czynnik chłodzący sprawdza się bardzo dobrze. Jest w pełni bezpieczna, skuteczna i ekonomiczna. 

W jakich sektorach stosuje się chillery przemysłowe?

Biorąc pod uwagę ich funkcjonalność, chillery stosuje się do utrzymywania w określonych temperaturach wnętrz, towarów, zespołów urządzeń i różnych mechanizmów przemysłowych. Z opisywanej technologii korzysta się w wielu, różnych dyscyplinach ekonomii. Mają one zastosowanie zarówno przy wytwarzaniu określonych dóbr, ale również podczas ich magazynowania. Również podmioty takie jak m.in. duże hotele, biurowce czy szpitale korzystają z chillerów. Z racji tego, że są to podzespoły pozwalające na centralizację systemu chłodniczego dużej ilości pomieszczeń bądź obiektów przy pomocy tylko jednego agregatu, ich wykorzystywanie zdobywa coraz większą popularność. 

Są też takie dziedziny, których niezakłócone funkcjonowanie uzależnione jest od dobrze działającego systemu chłodniczego. Są to m.in.

  • Producenci tworzyw syntetycznych – wytwarzane produkty potrzebują właściwych warunków termicznych, aby nie dopuszczać do powstawania wad produkcyjnych i awarii urządzeń produkcyjnych.
  • Przemysł metalowy – urządzenia stosowane w tej branży dość szybko zwiększają swoją temperaturę z powodu ciągłej pracy na dużych obrotach. Aby zachować ciągłą wydajność w trakcie całego procesu obróbki metali, niezbędna jest instalacja agregatu chłodniczego.
  • Sektor spożywczy – tak produkcja, jak i magazynowanie wyrobów spożywczych potrzebuje odpowiednich warunków termicznych. W przeciwnym wypadku, może dochodzić do psucia się towaru. Żeby proces przebiegał sprawnie i bez problemów, przedsiębiorstwa produkcyjne i logistyczne muszą być zaopatrzone w odpowiednie narzędzia chłodnicze.
  • Sektor farmaceutyków – podobnie jak w przypadku branży spożywczej, produkcja i przechowywanie farmaceutyków nierozerwalnie łączy się ze ścisłymi regulacjami termicznymi. W przypadku braku właściwego sprzętu do chłodzenia, produkcja i zgodne z przepisami gromadzenie medykamentów staje się awykonalne.

Proces wdrażania infrastruktury chłodniczej 

Prawidłowe funkcjonowanie instalacji chłodzących wymaga(ją) odpowiedniego zaprojektowania i konfiguracji danego chillera. Istnieją dedykowane firmy specjalizujące się w tym aspekcie(em). Wdrażanie rozwiązania powinno się rozpocząć od zebrania informacji – poznania wymagań odbiorcy i otoczenia w jakim funkcjonuje. Po rekonesansie następuje projektowanie rozwiązania i instalacja(ę) przez wykwalifikowane(ych) osoby. Gdy chiller, wszystkie rurociągi, zbiorniki i zawory są gotowe, przechodzą one audyt. Jeśli te aktywności zakończą się sukcesem można włączać instalację chłodniczą.

Agata

Agata

Top