Co należy wiedzieć o laserowym cięciu blach

Cięcie blach laserem  pozwala uzyskać w pełni precyzyjny kształt materiałów różnego typu. Dodatkowo, daje ona dużą powtarzalność postępowań, która nie jest do powtórzenia gdy stosuje się inne technologie obróbki. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się czym jest cięcie laserowe we Wroclawiu oraz inne informacje o tym zabiegu.

Jak wygląda zabieg cięcia blachy za pomocą lasera?|Jak przebiega laserowe cięcie blachy?

Cięcie za pomocą lasera pozwala uzyskać w pełni idealnego kształtu różnego rodzaju materiałów. Co więcej, to daje powtarzalność czynności, jest ona nie do powtórzenia gdy używamy inne technologie obróbki. Czym tak naprawdę jest cięcie laserem? Jest to rodzaj obróbki materiału, w trakcie której użyta zostaje wiązka lasera, rozprowadza ona sporą ilość energii na bardzo małej przestrzeni. W momencie, gdy promień laserowy dotyka powierzchni materiału, duża część energii jest na nią przenoszona. To pozwala na wykonywanie dokładnych nacięć. Dzięki temu, cięcie laserem bez wątpienia wyróżnia się spośród innych metod obróbki materiałów.  Należy jednakże pamiętać, iż wszystkie lasery do cięcia blachy różnią się do siebie. Jakość jaką ma wiązka laserowa z pewnością będzie się od siebie różnić. Należy także dodać o rodzajach cięcia blachy:

  • Odparowanie
  • Wypalanie
  • Topnienie i wydmuchiwanie
  • Tworzenie pęknięć

Podczas cięcia laserem blach przez odparowanie obrabiany materiał podlega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie. Niemniej jednak w sytuacji metody która nazywa się wypalanie, najpierw stapia się materiał. Następnym krokiem jest wdmuchanie stopionej części za pomocą gazu.Cięcie laserem blach a także metali jest realizowane na jeden z poniższych sposobów:

Cięcie reaktywne

Używa się tutaj strumienia tlenu bądź mieszanki chemicznej która zawiera tlen a także argon. Dzięki temu, że powstaje ciepło, cięcie za pomocą lasera przez wypalanie jest znacznie bardziej wydajne aniżeli pozostałe sposoby obróbki.

Cięcie z użyciem pęknięć

Ta metoda jest oparta o tworzenie pęknięć. Jak to się odbywa? Stosuje się tu wiązki laserowe, doprowadzające dany kawałek metalu do bardzo wysokiej temperatury. Taka metoda jest polecana do materiałów o grubości co najmniej 1 mm.

Cięcie w stanie ciekłym

Metoda ta jest zwykle stosowana wśród metali z wysokich stopów. 

Które blachy jesteśmy w stanie poddać obróbce?

Tak naprawdę obróbce poddawane mogą być wszystkie typy blach. Ponadto  warto także wspomnieć , że wiele firm w miastach takich jak na przykład Warszawa czy Wrocław dostarcza usługę laserowego cięcia blach. Warto jednak mieć w pamięci to że duże znaczenie ma grubość blach, które będą poddane obróbce. Jeżeli chodzi o blachy aluminiowe to jest nie więcej niż 3 mm. Z kolei w przypadku blach nierdzewnych – takie cięcie sprawdzi się w elementach o grubości 6 milimetrów. 

Plusy laserowego cięcia blach – sprawdź je

W przeciwieństwie do pozostałych metod obróbki, cięcie blach za pomocą lasera wykazuje dużo zalet.

Do najbardziej ważnych plusów tej metody należą:

  • wydajność procesów – dzięki użyciu jednolitej wiązki lasera, blacha podlega bardzo szybkiej obróbce. W krótkim okresie czasu możemy uzyskać także skomplikowane kompozycje, a element jest od razu gotowy aby go użyć, nie ma już konieczności dodatkowego obrabiania.
  • perfekcyjna powtarzalność – procesy laserowego cięcia blach ustawiane są automatycznie, dzięki czemu osiągamy dużą powtarzalność. Nawet precyzyjne, trudne do uzyskania efekty możemy w 100% {odtworzyć na kolejnym materiale.
  • cięcie kosztów – w związku z pełną automatyzacją i powtarzalnością, jesteśmy w stanie ograniczyć koszty które związane są z utratą tworzywa. Laser wytwarza przecież niebywale cienką wiązkę, zapewniającą perfekcyjne cięcie, co nie uszkadza przy tym części materiału, która została.

Agata

Agata

Top