Co to jest ukulele? Informacje dla początkujących

Ukulele to instrument, który w ostatnim czasie przechodzi istny renesans w zakresie popularności. Coraz więcej osób decyduje się na naukę gry. Wielu zawodowych muzyków także gra na ukulele. Czym tak naprawdę jest, jak się prezentuje i jakie ukulele dla początkujących jest najlepsze?

Ukulele a gitara – różnice

Należy rozpocząć od samej budowy. Instrument ten kojarzy się przede wszystkim z malutką gitarą – jest to skojarzenie prawidłowe jeśli chodzi o wygląd. Od gitary jednak ukulele różni się nade wszystko ilością strun – posiada je cztery. Brzmienia również nie można porównać do tych płynących z pudła rezonansowego prawdziwej gitary. Mamy tutaj do czynienia z o wiele wyższymi, energicznymi dźwiękami, które kojarzą się z tradycją i kulturą Hawajów i podobnych egzotycznych rejonów świata.

Jaki rodzaj ukulele będzie najlepszy na początek?

Jak wybrać ukulele dla początkujących? Nade wszystko należy wiedzieć, że istnieje kilka typów tego instrumentu. Najbardziej popularne ukulele dla początkujących to ukulele sopranowe, które charakteryzuje się skromnymi gabarytami, niewygórowaną ceną oraz wysoką dynamiką gry. Korzysta się z niego przede wszystkim do uczenia się chwytów oraz nieskomplikowanych utworów. Dla znacznie bardziej zaawansowanych użytkowników przyzwoite będzie ukulele koncertowe, barytonowe lub tenorowe, ale są to opcje znacznie mniej poręczne i o wiele droższe. 

Nauka grania na ukulele jest niezwykle prosta, a w internecie znaleźć można wiele poradników na ten temat. Jest to instrument niezwykle przystępny i nadaje się dla początkujących osób, które do tej pory nie miały do czynienia z graniem na czymkolwiek. Ukulele jest małe, sympatyczne i tanie. 

Agata

Agata

Top