Czy ostrzenie narzędzi jest ważne?

Nic nie jest niezniszczalne. Nawet w przypadku tak trwałych przedmiotów jak narzędzia. Jeżli często się z nich korzysta oczywiste jest, że z czasem się zniszczą. Żeby zatrzymać ten proces warto o nie dobrze zadbać i czasami naostrzyć. Cały sukces tkwi w tym, żeby wiedzieć jak to dobrze wykonać, aby nie zaszkodzić jeszcze bardziej. Z tego powodu tak istotne jest systematyczne ostrzenie narzędzi. Jednakże, aby zrobić to właściwie niezbędne są odpowiednie umiejętności oraz precyzja. Duże znaczenie ma także odpowiedni sprzęt do ostrzenia. Trzeba zdawać sobie sprawę kiedy użyć szlifierki, a kiedy prostą ostrzałkę. Praca odpowiednio naostrzonymi narzędziami jest nie tylko prostsza, ale także znacznie przyjemniejsza. Bez wątpienia nie wszystkie można ostrzyć samodzielnie w domu. Czasami warto pójść do fachowca, który zrobi to profesjonalnie. Które narzędzia trzeba ostrzyć u specjalisty? Które można ostrzyć samodzielnie w domu?

Osełka jako niezbędny sprzęt do ostrzenia narzędzi 

Niemal w każdym domu znajdują się jakieś narzędzia, które prędzej czy później będą potrzebowały ostrzenia. Takim najprostszym przydatnym przyrządem jest niewątpliwie osełka. Dawniej używano jej do ostrzenia sierpów czy kos oraz produkowano ją ze zwykłego piaskowca. W dzisiejszych czasach przydaje się do ostrzenia noży kuchennych, nożyczek, sekatorów i wielu innych narzędzi codziennego użytku. Na rynku dostępnych jest wiele osełek, nie tylko takich z piaskowca. Oczywiście każda służy do innego narzędzia oraz innego stopnia stępienia. Osełka jest wytwarzana również w różnych kształtach jak np.:

  • okrągła – służy głównie do ostrzenia nożyc,
  • trójkatna – najlepsza do ostrzenia dłut,
  • owalna – jej kształt ułatwia ostrzenie sekatorów,
  • płaskie i prostokątne – mocowane są na blacie roboczym, nie są przeznaczone do trzymania w dłoni.

Należy wspomnieć, że w sprzedaży dostępne są także ostrzałki, które są wykonane w taki sposób, żeby w trakcie ostrzenia narzędzia nie skaleczyć dłoni. One także występują w różnych kształtach, tak aby ostrzenie narzędzi o nietypowych formach było komfortowe. 

Ostrzenie narzędzi przy pomocy pilników

Kolejnym przyrządem stworzonym do ostrzenia narzędzi są pilniki. Tak samo jak osełka, pilniki występują w różnych kształtach jak np.: płaskie, okrągłe, trójkątne, mieczowe, półokrągłe. Każdy służy do ostrzenia innego typu narzędzia. Pilniki wytwarzane są z wyjątkowo wytrzymałego surowca i najczęściej służą do ostrzenia narzędzi ręcznych a także urządzeń mechanicznych. Dzięki różnorodnym kształtom są bardzo pomocne przy ostrzeniu pił, hebli, siekier, różnego typu świdrów. Takim przykładem może być ostrzenie pił ręcznych, które robi się przy użyciu pilników płaskich i okrągłych. 

Jakie narzędzia można ostrzyć szlifierką?

Do ostrzenia różnego rodzaju narzędzi bardzo przydatna jest także szlifierka. Jest to bardzo szybki i nie wymagający zbyt dużego wysiłku sposób na renowację stępionych narzędzi. Mimo wszystko użycie szlifierki wymaga wyjątkowej precyzji i dokładności. Zwłaszcza trzeba być ostrożnym w czasie ostrzenia noży. Może się zdarzyć, że ostrzone narzędzie się rozgrzeje do zbyt wysokiej temperatury. Większa część stali wykorzystanych do wyrobu narzędzi jest nieodpornych na przegrzanie, co może skutkować utratą właściwości. Warto o tym pamiętać przed rozpoczęciem ostrzenia i wcześniej przygotować wodę, aby móc ochłodzić narzędzie. Należy również być ostrożnym podczas przyciskania ostrza do tarczy.

Podczas korzystania z tej metody ostrzenia należy skorzystać z odpowiednich podpórek, które przeciwdziałają kontaktowi metalu z powierzchnią ścierającą pod różnymi kątami. Bez wątpienia szlifierka jest sprawnym oraz komfortowym sposobem na zaostrzenie zwłaszcza płaskich narzędzi. Mimo wszystko wymaga ona szczególnej precyzji i doświadczenia, nieodpowiednio wykorzystana zamiast poprawić stan narzędzia może być przyczyną jego nieodwracalnego zepsucia.  W wielu miastach takich jak Łódź, Poznań Kraków oraz w wielu innych znajdują się punkty usługowe, gdzie można oddać narzędzia do naostrzenia i zajmie się tym profesjonalista. W takiej sytuacji możemy być pewni, że nie tylko nie zostaną uszkodzone, ale także dobrze naostrzone.

Narzędzia użytkowane w domu – kiedy ostrzyć?

Nie zawsze w porę można zauważyć, że dane narzędzie wymaga ostrzenia. Tylko wprawne oko fachowca ma szansę ujrzeć pierwsze sygnały. Oczywiście zazwyczaj się tego podejmujemy, kiedy narzędzie jest już tępe i nie nadaje się do pracy. Większość narzędzi ogrodowych warto pod koniec sezonu odpowiednio je naostrzyć. Duża ilość narzędzi ogrodowych może być kłopotliwa do samodzielnego ostrzenia, dlatego warto oddać je do specjalisty. Należy podkreślić, że w niektórych sytuacjach praca stępionymi narzędziami może być po prostu niebezpieczna.

Agata

Agata

Top