Czym dokładnie jest CNC?

W wielu dziedzinach gospodarki wykorzystuje się interesujące metody obróbki stalowych oraz tym podobnych produktów. Wydaje się jednak, że od wielu lat niesłabnącym powodzeniem cieszy się technologia CNC, czyli tak zwana obróbka skrawaniem oraz podobne jej czynności. Dowiedz się więcej na temat tego, na czym opiera się technologia CNC i z jakiego powodu może szczycić się tak znaczącą renomą.

Obróbka skrawaniem

Pokrótce sprawę tę tłumacząc, mamy tutaj do czynienia z metodą obróbki, polegającej na usuwaniu niedużych fragmentów tworzywa z poddanego obróbce elementu. Dzięki temu niezwykle sprawnie można nadać takie kształty, na jakie dokładnie liczyliśmy w trakcie projektowania. Obróbka skrawaniem pozwala na znaczącą powtarzalność prac, więc wszelkie produkty będą do siebie stuprocentowo zbliżone – jest to kolejna ważna korzyść płynąca z tego rozwiązania.

Frezowanie CNC

Jedną z technik, które wchodzą w skład technologii CNC, jest godne atencji frezowanie. Jak można wywnioskować z samej nazwy, proces ten zachodzi w urządzeniu zwanym frezarką. Czynność polega na obracaniu się zarówno wszelkich elementów frezarki odpowiadających za usuwanie części materiału, jak i produktu, który został poddany obróbce. W związku z tym frezowanie CNC jest metodą niezwykle precyzyjną i skuteczną.

Toczenie CNC

Tutaj także mówimy o jednej z metod obróbki skrawaniem. Tym razem sprzęt odpowiadający za ten zabieg (jest to tokarka) praktycznie się nie porusza – metoda ta bazuje na ruchach przedmiotu obrabianego. W przypadku tej metody precyzja jest najważniejsza, ale również powtarzalność wszystkich tworzonych za jej pośrednictwem produktów. Jak w związku z tym przedstawiliśmy, każda metoda obróbki skrawaniem jest niezwykle skuteczna i to właśnie tej kwestii powinny zawdzięczać swoją nieposzlakowaną opinię w całej Polsce w branżach różnego typu.

Obróbka skrawaniem – powszechność

W obecnych czasach mnóstwo zakładów decyduje się na wspomniane metody. Biorąc pod uwagę długą listę plusów, nie ma w tym nic dziwnego. Zdecydowanie poleca się obróbkę CNC, ponieważ zapewnia efektywność, powtarzalność i znakomitą jakość.  

Bibliografia: Kinstal

Agata

Agata

Top