Czym jest formowanie rotacyjne?

Formowanie rotacyjne pozwala na wytwarzanie produktów które nie są wypełnione w środku. Usługa roto wykorzystywana jest aby stworzyć detale wielkogabarytowe. Zapoznaj się z naszym artykułem aby doinformować się na czym dokładnie ta metoda polega.

Czym jest formowanie rotacyjne

Formowanie rotacyjne to jedna z technologii przetwarzania tworzyw sztucznych. Metoda ta polega na rozprowadzeniu tworzywa, i umieszczeniu go we wnętrzu rozgrzanej formy, na jego powierzchni wewnętrznej. W jakim celu stosuje się tę metodę?

Rotomoulding stosuje się do na przykład do produkcji wyrobów plastikowych o różnej grubości ścianek i dowolnych kształtach oraz przeróżne kolory. Obiekty które są otrzymane w taki sposób można wykorzystać w przemyśle, handlu, medycynie, a nawet w rolnictwie.

Jak przebiega formowanie rotacyjne

W trakcie formowania roto, forma obraca się w wielu różnych kierunkach, co uniemożliwia równomierny rozkład tworzywa sztucznego. Dzięki temu istnieje możliwość zachowanie jednakowej grubości wszystkich ścianek. Wsparcie dla ogrzewającego formę ruchu gazu to wentylator, którego działanie jest pomocne w wyrównaniu temperatury w całej komorze. To natomiast bardzo wpływa na ulepszenie współczynnika wnikania ciepła do formy. Kiedy forma będzie miała temperaturę umożliwiającą przetopienie i rozpłynięcie tworzywa, pojawia się jej wolne chłodzenie, ma ono na celu zminimalizowanie naprężeń, które są wewnątrz i zapobieganie temu, aby powstały zniekształcenia detali.

Formowanie rotacyjne – zalety

Formowanie roto ma wiele plusów. POcząwszy od tego, że rotowane produkty najczęściej nie mają żadnych rys, albo szwów spawania. A takżę, metoda ta umożliwia wyprodukowanie dużych przedmiotów w tani sposób.

Agata

Agata

Top