Czym się różni ukulele sopranowe od tenorowego i które będzie dla Ciebie idealne?

Jeśli dopiero co wymyśliłeś, że zaczniesz naukę gry na ukulele to pewnie wpisałeś w Google: ukulele i wyskoczyło Ci pare różnych rodzajów. Najpopularniejsze są ukulele sopranowe i tenorowe, ale znajdziemy również kilka innych typów, takich jak koncertowe lub barytonowe. Jest między nimi więcej różnic niż sama nazwa, a każdy z nich jest polecany dla innych osób, a początkujący ukulelista może mieć duży kłopot przy kupieniu odpowiedniego instrumentu.

Ukulele sopranowe czy tenorowe – czym się różnią?

Podstawowa różnica między tymi dwoma rodzajami ukulele to dźwięk. Ukulele sopranowe tworzy dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe dla odmiany będzie cechowało się głęboką barwą dźwięku.

Kolejna różnica to gabaryty. Ukulele sopranowe jest najmniejsze i mierzy mniej więcej 53cm. Tenorowe za to jest sporo dłuższe bo jego wymiar to aż 66cm. Ten instrument jest doskonały dla osób, które już umieją na nim grać lub kiedyś już miały styczność z grą na gitarze. Będzie też idealne dla osób o większych dłoniach, ponieważ progi mają szerokie rozstawienie. Jedno jest pewne – standardowe ukulele musi mieć 4 struny. W sklepach można znaleźć ukulele mające 6 strun, ale to nie jest standardowe ukulele tylko guitalele.

Końcowa już rozbieżność, która łączy się trochę z rozmiarem ukulele to ilość progów. Zważywszy na to, że przeróżne typy ukulele mają inne rozmiary, ukulele sopranowe posiada mniej progów niż to tenorowe. Najczęściej ukulele sopranowe ma od 12 do 15 progów, a większe 17-19. Można tu także wspomnieć o ukulele koncertowym, ma on średni rozmiar, większe od sopranowego, mniejsze od tenorowego i posiada 15-17 progów.

Szeroki wybór znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Ukulele drewniane czy z tworzywa sztucznego – jakie wybrać

Ukulele zwykle robione jest z drewna. Można wyodrębnić parę najczęściej spotykanych rodzajów, takich jak mahoń, świerk czy najpopularniejsze na Hawajach drewno koa. Ale drewno nie jest jedynym tworzywem, z jakiego jest tworzone ukulele. W sklepach znajdziesz także instrumenty z włókna węglowego albo tworzywa ABS, które może być połączone z drewnem. Do tego pojawiają się także takie robione ze sklejki. Kosztują niemal dwa razy mniej niż te z litego drewna.

Tworzywo, z jakiego jest zrobione ukulele oddziałuje na dźwięk jaki wydaje, na przykład instrument wykonany z włókna węglowego jest głośniejszy i ma bardziej wyraźną barwę niż to wykonane z drewna. Różnica pomiędzy dźwiękiem ukulele drewnianego a takiego ze sklejki jest nieduża.

Kupno ukulele – co trzeba sprawdzić?

Oglądając ukulele najlepiej jest na początku zdecydować się na dobrany dla nas model. Ukulele sopranowe ma najmniejsze gabaryty i definitywnie nie będzie odpowiednie dla osoby o dużych dłoniach i grubych palcach. Prawdopodobnie może mieć kłopot z chwyceniem odpowiednich chwytów. Prawdopodobnie będzie optymalne dla dziecka albo niewysokiej osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym ciężko będzie się grało początkującemu, dlatego jest to jednak model dla umiejących już grać muzyków, ewentualnie dla tych z dużymi dłońmi.

Drugą sprawą jest tworzywo,z jakiego jest stworzone ukulele. Jeśli instrument będzie kupowany dla dziecka, lub będziemy z nim przemieszczać się, alternatywą może być obejrzenie ukulele z tworzywa sztucznego, które jest bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne czy rysy. Musimy jednak uwzględnić wtedy, że będzie inna barwa niż ukulele drewnianego. Jeżeli za to oglądamy ukulele drewniane, a jesteśmy początkujący i nie wiemy, czy za jakiś czas gra na instrumencie nam się nie znudzi – pomyślmy, czy nie warto jednak kupić takie ze sklejki. Kosztuje ono prawie dwa razy mniej, a barwa jest prawie taka sama jak takiego z litego drewna.

Ostatnią ważną kwestią jest dokładne obejrzenie instrumentu. Niesamowicie ważne jest to, czy wszystkie łączenia są porządnie wykonane, czy gryf nie jest krzywy i czy struny są w odpowiedniej odległości od gryfu. Takie elementy wpływają na komfort grania, a co za tym idzie, mogą sprawić, że początkujący może się zrazić.

Agata

Agata

Top