Dla kogo szkolenia BHP są obowiązkowe?

Nie można zaprzeczyć, że szkolenia BHP są bardzo ważne. Dzięki takowym pracownicy danego zakładu mogą przypomnieć sobie mnóstwo zasad odnośnie bezpieczeństwa w miejscu pracy, a tym samym, zapobiec wielu przykrym sytuacjom. Według kodeksu pracy pracodawca odpowiada za szkolenia BHP. Bydgoszcz, dajmy na to, obfituje w liczne firmy świadczące usługi z tego zakresu, które dojeżdżają do takich miejscowości, jak np. Wągrowiec, Nakło, Żnin czy Szubin. Rejon ten jest w związku z tym niezwykle dobrze zaopatrzony.

Okresowe szkolenia BHP – co ile lat trzeba je odbyć?

Należy wyjaśnić, kiedy dokładnie szkolenia BHP są konieczne – rzecz jasna tuż po podpisaniu umowy o pracę każdy pracownik powinien takowe odbyć. Należy pamiętać jednak również o okresowych kursach. Czas kolejnych szkoleń okresowych w znacznym stopniu jest zależny od stanowiska, na którym jest dany pracownik. Jeśli mowa o robotnikach oraz osobach pracujących na ryzykownych stanowiskach, kurs BHP należy przejść każdego roku. Robotnicy, którzy jednakowoż nie ryzykują zdrowiem i życiem, muszą odbyć takowy raz na trzy lata. Jeśli chodzi o innych pracowników, jest to najczęściej pięć lub sześć lat, w zależności od funkcji pełnionej w zakładzie pracy.

Dlaczego warto zorganizować swojej kadrze szkolenia BHP?

Jeśli zatem posiadasz firmę w miejscowości jaką jest Bydgoszcz lub w nieodległych miastach, powinieneś położyć nacisk na zapewnienie swojej kadrze odpowiedniego szkolenia BHP. Wybór jest na tyle obszerny, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie w korzystnej cenie. Z pewnością warto to zrobić, aby w przyszłości nie mieć problemów z prawem oraz po to, żeby Twoi pracownicy dobrze czuli się w miejscu pracy i nie doprowadzali do niebezpiecznych sytuacji.

Wyróżniamy 2 podstawowe typy szkoleń BHP. Na dzień dobry każdy nowzatrudiony pracownik musi odbyć instruktaż ogólny , a także instruktaż stanowiskowy. Najważniejsze szkolenie, określane jako instruktaż ogólny, ma na celu dostarczenie wszystkim nowym pracownikom potrzebnej wiedzy, dotyczącej najbardziej istotnych zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Wszystkie przekazywane podczas szkolenia zasady wynikają z zapisów zawartych w kodeksie pracy.

Postaw na szkolenie BHP przygotowane przez specjalistów

Nie bez powodu mówi się, że opłaca się skorzystać z opcji zorganizowania koniecznego instruktażu przez wyspecjalizowaną firmę szkoleniową, która przekaże wiedzę sprawnie i zrozumiale.

W każdym zakładzie pracy obowiązują określone reguły pracy, oparte na kodeksie, które jednocześnie znajdują się w regulaminie firmy. Takie szkolenia są kluczowe i każdy nowy pracownik powinien zdobyć wiedzę z zakresu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto szkolenia BHP dokładnie omawiają metody udzielania pierwszej pomocy.

Instruktaż stanowiskowy pozwala zrozumieć nowemu pracownikowi wszystkie zasady, których należy przestrzegać na stanowisku, które się obejmie. Korzystając z usług szkoleń BHP można mieć pewność, że pracownik uzyska wszystkie najważniejsze informacje. Z pewnością będzie można usłyszeć temat metod ochrony przed występującymi zagrożeniami, a także instrukcje jak bezpiecznie wykonywać swoją pracę.

Szkolenia BHP – Dlaczego są takie ważne?

Rzetelnym faktem dla każdego pracodawcy jest to, że według obecnego prawa taki kurs jest wymagany. Warto mieć gwarancję, że nowy pracownik będzie wiedzieć jak powinien się zachować nawet w trudnej sytuacji. Bez wątpienia zmniejszy to ryzyko wystąpienia trudnych sytuacji.

Szkolenia BHP dotyczą również pracowników z dłuższym stażem, ponieważ co dany cykl powinni oni je odbywać. Osoby, które realizują szkolenie zyskują przywilej do wykonywania swojej pracy w sposób bezpieczny. Warto zauważyć także, że przedsiębiorstwa oferujące takie kursy swoim pracownikom, są bardzo dobrze odbierane przez środowisko biznesowe.

Szkolenie z pierwszej pomocy –  nie zapominaj, jak bardzo jest ważne

Bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu dla pracowników oraz firmy. W każdej pracy wszystkie osoby są narażone na potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Z tego powodu każdy, bez wyjątku, powinien mieć dostęp do podstawowego sprzętu oraz apteczki. Taki asortyment w kluczowym momencie może pomóc w bardzo dużym stopniu i w razie potrzeby da możliwość oczekiwania na ratowników po udzieleniu pierwszej pomocy.

Źródło: http://karczewski-bhp.pl/

Agata

Agata

Top