Instalacje elektryczne – co powinien wiedzieć każdy nowicjusz

Zdobywanie wiedzy na temat instalacji elektrycznych trzeba rozpocząć od zrozumienia, do czego służy sieć energetyczna. Najłatwiej określić to jako zbiór urządzeń oraz instalacji, które zostały stworzone, aby przenosić i transportować energetyczne nośniki. Do wdrażania tego systemu stosuje się najnowsze technologie. Dają szansę ciągłego monitorowania wszystkiego, co się dzieje z siecią. Jest to użyteczne przy wytwarzaniu oraz zużywaniu energii. Niezwykle użyteczne są także instalacje elektryczne, odgromowe oraz sieciowe.

Jak działają instalacje niskoprądowe oraz odgromowe?

Instalacja niskonapięciowa jest stosowana, chociażby przy sieciach telefonicznych oraz systemach alarmowych, kontroli dostępu oraz monitoringu. Jest to okrojona ułamek możliwości, ponieważ przewody niskoprądowe sprawdzą się fantastycznie do urządzeń codziennego użytku. Wachlarz możliwości został rozbudowany o bezprzewodowe i przewodowe sieci komputerowe w obszarach, gdzie nie ma szansy podłączenia lokalnej instalacji sieciowej LAN. Przy kolejnej instalacji można zauważyć, że jest przeznaczona do przejmowania energii podczas wyładowań elektrycznych. Instalacja odgromowa dba, by całe wyładowanie zostało przekierowane do ziemi. Bez tego systemu jest ryzyko, że w czasie wyładowań zostanie zniszczony budynek i urządzenia podłączone do prądu.

Modele sieci energetycznych

Jedną z nich jest sieć ciepłownicza. Znalazła swoje zastosowanie w transporcie rurociągowym i służy do rozsyłania cieplnej energii od ciepłowni do odbiorców. Znajduje zastosowanie w wielu miejscach dlatego można spotkać się z określeniem taką jak komunalne, przemysłowe oraz mieszane. Następna w kolejce jest sieć elektroenergetyczna. System ten sprawdza się, dzięki zbiorowi przewodów elektrycznych oraz całej masy urządzeń. Powoduje to, że istnieje sposób przesyłania, przetwarzania i rozdzielania wytworzonej energii elektrycznej, czyli prądu. Ponadto jest to doskonały sposób na zasilanie nim odbiorników. Przedsiębiorstwa energetyczne zazwyczaj stosują instalacje sieciowe, które potocznie są zwane paliwowymi. Są bardzo przydatne w dystrybucji paliw oraz energii.
 

Agata

Agata

Top