Jak działają i co powinno się wiedzieć odnośnie agregatów prądotwórczych?

Agregat prądotwórczy jest często wybierany ze względu na swoje liczne zalety. Wykorzystywany jest tam, gdzie nie ma energii elektrycznej dostarczonej z elektrowni lub, gdy ma miejsce awaria zasilania. Jednak na rynku można znaleźć wiele różnych modeli agregatów, co niekiedy może wprowadzić w zakłopotanie. Ponadto należy koniecznie wziąć pod uwagę parę podstawowych aspektów, ponieważ dzięki temu sprzęt będzie przydatny i funkcjonalny. Czym dokładnie są agregaty prądotwórcze? Do czego są używane? Który model będzie najlepszy?

Jak działają agregaty prądotwórcze?

Podstawowym celem urządzenia jest wygenerowanie energii elektrycznej. Zasadniczo agregat prądotwórczy składa się z trzech części. Podstawę stanowi silnik spalinowy. Dzięki niemu możliwe jest dostarczenie odpowiedniej mocy, co jest możliwe dzięki spalaniu paliwa. W każdym agregacie nie może zabraknąć też prądnicy. Umożliwia ona przełożenie ruchu obrotowego silnika na energię elektryczną. Aby prąd mógł być wykorzystywany w gniazdkach, konieczne jest jeszcze zamiana go na przemienny typ energii, za co odpowiedzialny jest falownik.

Agregat prądotwórczy – do czego się przydaje?

Urządzenia wykorzystywane są głównie w miejscach pozbawionych prądu. Sprawdzają się przykładowo na placach budowy czy podczas różnego rodzaju robót. Agregaty świetnie sprawdzają się także jako awaryjne źródło prądu. Często kupowane są do domków jednorodzinnych oraz letniskowych.

Jaki typ silnika może być zastosowany w agregacie prądotwórczym?

Wśród agregatów można znaleźć różne typy silnika, najchętniej wybierany będzie:

Silniki diesla

Są wyjątkowo proste i energooszczędne, agregaty są wyjątkowo sprawne – jedyną trudnością może być uruchomienie agregatu w niższych temperaturach.

Dwusuwowe silniki benzynowe

Choć ten rodzaj silnika jest wyjątkowo wytrzymały oraz prosty, może być nieco przestarzały, skutkiem czego jest niestabilna praca.

Silniki benzynowe czterosuwowe.

Są wyjątkowo popularne ze względu na równą i wydajną pracę, a dzięki dużej mocy można uruchomić agregat też w temperaturach poniżej zera.

Co warto wiedzieć na temat agregatów zasilanych gazem ziemnym?

Coraz częściej wybierane są modele na gaz ziemny. W tym przypadku propan-butan doprowadzany jest z instalacji lub z odpowiedniego zbiornika. Dla agregatu charakterystyczne są głównie atrakcyjne koszty eksploatacji. Agregat będzie również ekologiczny i, w przeciwieństwie do innych rodzajów, niezawodny. Urządzenia zasilane na propan-butan są żywotne – dzięki temu, że paliwo nie zawiera związków wywołujących korozję tłoku, głowicy czy zaworów.

Doświadczony producent to Himoinsa – agregaty na gaz ziemny i inne. 

Jakie są rodzaje agregatów prądotwórczych?

Agregaty prądotwórcze można również podzielić w zależności od konstrukcji. Podstawowym rozwiązaniem są warianty stacjonarne. Pozwalają one wytworzyć najwięcej energii, niemniej trzeba pamiętać, że ich przewiezienie w inne miejsce będzie utrudnione. Z tych powodów klienci, którzy szukają mobilnego urządzenia wybierają zwykle wariant przenośny. Wyróżnia się on praktycznymi uchwytami oraz kołami. Rozwiązaniem pośrednim będzie walizkowy agregat. Jego nazwa wskazuje na praktyczny kształt urządzenia, które nie tylko jest lekkie, ale także ma praktyczny uchwyt.

Agregat prądotwórczy – czy warto go kupić?

Do najważniejszych zalet agregatu prądotwórczego zaliczane jest wytwarzanie prądu bez wysokich strat podczas produkcji. Na skutek tego możliwe jest wydajne generowanie energii elektrycznej nawet w dużym przedsiębiorstwie podczas długiej awarii zasilania. Następną dużą korzyścią jest nieduży koszt utrzymania agregatu, gdyż jest on zasilany paliwem. Kupno także nie będzie dużym wydatkiem. Najlepsze urządzenia są dostępne już za kilka tysięcy. W sklepach można znaleźć wiele wariantów urządzeń, każdy może znaleźć urządzenie idealne do swoich potrzeb.

Gdzie najlepiej będzie kupić agregaty prądotwórcze?

Obecnie wiele przedsiębiorstw sprzedaje agregaty prądotwórcze. Aby jednak mieć pewność niezawodności i najwyższej jakości urządzenia, podczas wybierania najlepszej firmy powinno się zwrócić uwagę na parę najważniejszych aspektów. Po pierwsze przedsiębiorstwo powinno być długo na rynku, ponieważ wiąże się to z wieloletnim doświadczeniem. Liderzy oferują sprzęty, które wyróżniają się dobrą pracą, a w dodatku będą sprawne przez długie lata. Warto przejrzeć rekomendacje firmy, które można znaleźć w sieci, gdyż są one gwarancją rzetelności i wiarygodności marki.

Agata

Agata

Top