Jakie korzyści czekają Cię po dodatkowym ociepleniu domu?

Jeśli nie podoba Ci się, że ponosisz wysokie koszta za ogrzewanie domu, a może pomimo kaloryferów włączonych najbardziej jak się da w lokalu nadal jest zimno, to odpowiedni moment, aby podjąć decyzję o dociepleniu domu. Jakie zyski będziesz miał robiąc to w Warszawie lub Pruszkowie i dlaczego jest to tak bardzo rekomendowane? 

Oszczędzanie dzięki docieplaniu domu

Docieplenie domu pomimo tego, że może wydawać się dosyć kosztownym remontem, może pozwolić Ci obniżyć opłaty za ogrzewanie nawet o 30%. Mur mający dużą masę akumulacyjną może trzymać niezmienne temperatury przez cały rok. To znaczy, że zimą, gdy na zewnątrz jest mróz, w docieplonym budynku będzie mimo wszystko ciepło, a latem będzie chłodniej.

Budynki, których nie docieplamy wystawione są na wilgoć i przez to na rozwijanie się grzybów i pleśni, a te są niebezpieczne dla zdrowia lokatorów. Dodatkowo kiedy na murach pojawi się wilgoć, możemy być zmuszeni do wynajęcia firmy osuszającej mury, a to są następne koszta, które trzeba pokryć. 

Zdrowie i środowisko – co mają wspólnego z docieplaniem domów?

Jeśli mieszkasz w Warszawie, albo okolicach jak na przykład Pruszków, to zapewne dokucza Ci smog, który pojawia się każdego roku w zimowych miesiącach. Na podstawie danych od Krajowego Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w naszym kraju zasadniczym powodem smogu są pyły, które pochodzą z niezorganizowanego ogrzewania domków jednorodzinnych.

Dodatkowo mieszkanie w nieocieplonym budynku może źle oddziaływać na nasze zdrowie. Jeżeli w budynku mamy niewłaściwy mikroklimat i powietrze bardzo szybko przesusza się od przesadzonego ogrzewania to mamy o wiele gorszą odporność. Jesteśmy wtedy wystawieni na nagminne przeziębienia. Jeśli za to nie ogrzewamy wystarczająco a nasz dom nie posiada docieplenia to wystawiamy go na dużą wilgoć, a w konsekwencji na powstawanie grzybów i pleśni, które też są niedobre dla naszej kondycji.

Warto również dopowiedzieć, że właściwy mikroklimat oraz komfort termiczny są niezwykle ważne dla formy i komfortu życia. Dlatego już dziś zadbaj o docieplenie budynku nie ważne czy jest w Pruszkowie czy w centrum Warszawy.

Czy docieplenia domów mogą mieć wpływ na estetykę?

Bardzo możliwe, że nie jest to oczywiste, ale docieplony budynek posiada lepszą izolację od odgłosów. Dla osób mieszkających w lesie lub niewielkiej wiosce prawdopodobnie nie jest to takie ważne, jednak na większym osiedlu różnica jest odczuwalna. Powinno się jednak zadbać o to aby powłoka ocieplająca nie była za duża, gdyż zmniejszymy tym samym napływ promieni słonecznych, a to nie będzie ani ładne, ani dobre dla zdrowia. Brak słońca wpływa źle na naszą kondycję psychiczną. Na zakończenie ostatnia warta uwagi wiadomość – docieplając budynek można od razu zapewnić sobie stylową elewację. W ten sposób zyskamy dwa efekty w tym samym czasie – nasz budynek będzie docieplony i ulepszymy jego wygląd. Właściwie docieplony lokal to również większa cena rynkowa.

Źródło: STIS – docieplenia Warszawa

Agata

Agata

Top