Jakie mamy rodzaje drutu i gdzie możemy je znaleźć?

Druty oglądamy na każdym kroku. Z nich robione są siatki, wieszaki lub przewody elektryczne w budynkach. Druty bywają stalowe, aluminiowe czy też miedziane, często robione są także takie z elementami srebra lub złota. Przyjrzyjmy się dziś takim stalowym.

Wpis stworzony na podstawie informacji ze strony Orstal – producent drutu.

Wszystko na temat drutu stalowego

Jeżeli mielibyśmy wymienić najbardziej podstawowe artykuły budowlane to na pewno jednym z nich byłby drut stalowy. Spotkamy go w każdym markecie budowlanym czy też wnętrzarskim ponieważ jest używany w różnych branżach. Druty stalowe mają różne właściwości. Możemy spotkać drut miękki, półtwardy oraz twardy i będą się one różnić podatnością na rozciąganie. Drut miękki cechuje niska wytrzymałość na rozciąganie, natomiast druty twarde mają parametry pozwalające określić je jako „normalne”.

Poza tym spotkać możemy druty stalowe, które będą się różnić rodzajem pokrycia. Istnieją druty ciągnione na sucho. Chodzi tutaj o szare druty, zwane także gołymi. Często spotykane są również druty ciągnione na mokro, one także są gołe, aczkolwiek z połyskiem. Następnymi kategoriami są wersje żarzone ciemne oraz jasne, ale także wykonane z myślą o wykorzystaniu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym ważnym wskaźnikiem jest przekrój drutu. Zazwyczaj jest on okrągły lub owalny. Kupimy też druty mające przekrój skręcony lub kwadratowy.

Druty stalowe to jedne z najpowszechniej wykorzystywanych elementów w budownictwie. Przy ich pomocy robi się zbrojenia betonu, wyrabia gwoździe, bloki podporowe oraz tworzy zawiesia. Oprócz tego drut stalowy znajduje zastosowanie w branży meblarskiej przy tworzeniu regałów, półek albo koszy ekspozycyjnych, ale również przy tworzeniu dekoracji. Na dodatek z drutu stalowego robione są siatki ogrodzeniowe, sprężyny a także drobny sprzęt AGD.

Drut ciągniony – jak się go robi i kiedy warto go wykorzystać?

Ciągnienie jest metodą przetwarzania, która jest wykorzystywana w głównej mierze w sytuacjach, w których niezbędna jest duża dokładność. W dodatku jest to rewelacyjna technika za każdym razem kiedy planujemy zostawić atuty mechaniczne materiału pierwotnego. W trakcie rozciągania pręta zatracamy jego jędrność, jednak w zamian zyskujemy wytrzymałość, która jest niezmiernie potrzebna w sporej ilości branż. W dodatku metoda ciągnienia jest idealna kiedy nie chcemy osłabiać wewnętrznej struktury surowca, gdyż polega ona na zwiększeniu długości kosztem średnicy drutu. W praktyce jednak jest to dosyć trudny proces. Wykorzystywany jest więc przede wszystkim w sytuacji, kiedy chcemy równą oraz dokładnie wykończoną powłokę, ale nie mamy zamiaru robić dodatkowej obróbki wykończeniowej. W niektórych sytuacjach druty ciągnione na zimno są wyjątkowe przede wszystkim biorąc pod uwagę niskie koszty ich produkowania. metoda ciągnienia jest także niesamowicie korzystna kiedy musimy wykonać drut mający niedużą średnicę, czyli mniejszą niż 5 mm. Metoda ciągnienia jest niesamowicie często wykorzystywana przy rurach o niedużych oraz średnich średnicach.

O co chodzi z drutem prostym?

Druty proste przeważnie są wykorzystywane w budownictwie. Prostowane są za pomocą prościarek i to co najważniejsze, sprzedawane są w prostych ciętych częściach. Przeważnie prostowane są pręty o średnicach od 2,5 do 10 mm, nie ważne czy są gołe czy ocynkowane. Druty proste są zazwyczaj docinane do zamówionej przez klienta długości.

Można zauważyć, że druty stalowe pomimo, że tak często wykorzystywane, mogą się od siebie różnić prawie wszystkim. Możemy zamówić ciągnione lub prostowane, gołe i ocynkowane. Odpowiednio wybrane druty stalowe mogą nam służyć niezwykle długo. Należy jedynie brać pod uwagę parę bazowych czynników jak na przykład wybranie drutów stalowych ocynkowanych lub w inny sposób impregnowanych, jeśli planujemy wykorzystywać je na świeżym powietrzu – tak aby nie rdzewiały.

Agata

Agata

Top