Jakie pompy mają zastosowanie

Pompy tłokowe – co warto o nich wiedzieć?

Pompy tłokowe są to pompy wyporowe której element roboczy to tłok poruszający się w cylindrze w ruchu posuwisto-zwrotnym. W sklepach można znaleźć sporo rodzajów pomp tłokowych. Warto też wspomnieć o zaletach tych pomp, którymi są możliwość pompowania bardzo gęstych cieczy. Z kolei ich zastosowaniami są transfery:

  • Ściernych i palących cieczy, takich jak kwasy winowe oraz osady,
  • Bardzo gorącej cieczy o temperaturze 100°C
  • Galaretowatych cieczy,
  • Gęstych i zamulonych cieczy.

Niemniej jednak należy mieć w pamięci że pompy takie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, a czasem nawet naprawa pomp będzie potrzebna.

Pompy wodne – co warto o tym wiedzieć?

Bezsprzecznie poprzez stałą dostępność wody jesteśmy w stanie w normalny sposób spędzać dnie. Bardzo często w tym celu wymagane jest użycie pompy, która ją doprowadzi do miejsca zamieszkania oraz ogródka. W sklepach możemy znaleźć wiele rodzajów tych urządzeń. Takie pompy znajdują zastosowanie w dużej ilości typów instalacji, są one używane na przykład do: zaopatrzenia w wodę przez przepompowywania wody czystej oraz brudnej ze studni, basenów bądź innych zbiorników naturalnych bądź też sztucznych. Pamiętaj jednak, że o pompy wodne powinno się dbać, a także trzeba liczyć się z tym że regeneracja pomp może być potrzebna.

Pompy hydroforowe- co należy o tym wiedzieć?

Pompy hydroforowe, które nazywane są też pompami hydroforowymi, stanowią ciekawą alternatywę dla pomp głębinowych. Znajdują swoje zastosowanie gdy lustro wody znajduje się stosunkowo wysoko a sama instalacja wodociągowa ma być zrobiona tanio. Te pompy samozasysające są chętnie są wybierane żeby zasilić letnie domki, systemów podlewania ogrodu oraz wypompowywania deszczówki. Ponadto modele które są wydajniejsze bez wątpienia można wykorzystywać również do celów przemysłowych bądź do tłoczenia wody którą wykorzystamy na potrzeby  spożywcze w domu. Pamiętaj, aby odpowiednio o nią dbać a także ją pielęgnować przeciwnie remont pomp może być konieczny.

Pompy wtryskowe- co warto o tym wiedzieć?

pompa wtryskowa jest to w większości używana do hydraulicznego wtrysku paliwa. Niemniej jednak poprzez ich minusy nie są one zbytnio wykorzystywane.

Pompy zębate – co należy o tym wiedzieć?

Ten rodzaj pomp cechują się ogromnie trwałą konstrukcją o przedłużonej eksploatacji. Czy jesteś świadom że zdecydowana większość modeli pomp zębatych jest dostępna z przyłączami które są w linii prostej a także pod kątem 90 stopni. Pompy są tak zaprojektowane żeby nie posiadały części gumowych, mające styczność z tłoczonym medium. Jeżeli chodzi o zastosowania pomp to znajdują one je między innymi w przemyśle cukierniczym, naftowym, lakierniczym, farmaceutycznym czy też chemicznym. Reasumując pompy zębate możemy znaleźć też w kilku innych gałęziach przemysłu. Pompy potrafią pracować z cieczą która ma wysokie temperatury a także perfekcyjnie działają przy tłoczeniu smoły.

Pompy wirowe- co warto o tym wiedzieć?

Dzięki temu, że pompy wirowe mają zwartą konstrukcję, szybkiemu użytkowaniu a także wysokiej wydajności, pompy znajdują dużo zastosowań w szeroko pojętym przemyśle oraz budownictwie. Mogą one z sukcesem pompować nie tylko wodę ale także i ścieki. Dzięki czemu te pompy chętnie są montowane zarówno w przemysłowych systemach kanalizacji ściekowej jak i instytucjach oraz obiektach użytku publicznego. Ponadto warto dodać że pompy wirowe są wysoce odporne na bardzo intensywnie eksploatację. Pompy także mogą znaleźć zastosowanie do pompowania ścieków komunalnych czy też do osuszania pomieszczeń, które są zalane. Oprócz tego takie pompy znajdują zastosowanie także w innych branżach, czyli energetyce, rolnictwie oraz górnictwie.

Pompy nurnikowe – co warto o nich wiedzieć?

Ten rodzaj pompy możemy wykorzystać w większości w bardzo ciężkich warunkach, z uwagi na to, że zapewniają one ciągłość pracy. Swoje główne zastosowanie znajdują w  przepompowywaniu wyjątkowo zabrudzonej cieczy. Jednakże pompa nurnikowa dobrze poradzi sobie również z oczyszczoną cieczą. W dzisiejszych czasach profesjonalne pompy nurnikowe bardzo często wykorzystuje się do zasilania aparatów procesowych, bądź do zatłaczania wody złożowej tak zwanej solanki. 

Agata

Agata

Top