Jakie są maszyny do obróbki drutu

Sporo gałęzi przemysłu nie może się obejść bez drutu. Jest to niezbędny element w większości fabryk, a jego zastosowanie jest naprawdę wszechstronne – od elementów dekoracyjnych, po wytwarzanie mebli, aż do tworzenia wszelkiego rodzaju konstrukcji. Cechuje się on dużą trwałością i małą średnicą. Mimo wszystko przed użyciem, trzeba oddać go odpowiedniej obróbce. W czasie tego procesu kształtuje się jego parametry takie jak: twardość, giętkość, rozciągliwość. Zazwyczaj produkowany jest drut o okrągłym przekroju, ale współczesne maszyny mogą wyprodukować także kwadratowe, czy skręcone. W zależności od potrzeb może też dobierać jego pokrycie. Z pewnością inne będzie przy drucie wykorzystywanym do wytwarzania biżuterii, a inne przy takim, który przeznaczony jest do produkcji mebli. Żeby poddać drut właściwej obróbce, nie wystarczy pojedyncza maszyna. Niezbędne będzie do tego o wiele więcej urządzeń. Jakie maszyny używane są przy obróbce drutu?

Urządzenia do obróbki drutu – zgrzewarka

Oczywiście wszystkie urządzenia wykorzystywane do obróbki drutu muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. Na rynku dostępne są dwa typy zgrzewarek – jednopunktowa oraz wielopunktowa. Jest to maszyna, której zadaniem jest zastąpienie spawania. Dokładniej mówiąc przeznaczone jest do zgrzewania prętów wykonanych ze stali niskowęglowej. Układ zgrzewania zgrzewa ze sobą poszczególne elementy przy użyciu prądu stałego lub zmiennego. Efektem całego procesu jest siatka z drutu o różnych kształtach i wielkościach. Przy pomocy zgrzewarki wielopunktowej można wytworzyć zarówno siatki zbrojeniowe, jak i panele do ogrodzeń. Zgrzewarka wielopunktowa jest urządzeniem najczęściej wykorzystywanym w specjalistycznych liniach produkcyjnych ponieważ jest to wyjątkowo duża maszyna. Osoba obsługująca to urządzenie odpowiada za dopełnianie podajnika o odpowiednia ilość prętów, oraz pilnuje aby cały proces przebiegał bez problemów. 

Obróbka drutu – do czego służy nawijarka?

Następnym urządzeniem przeznaczonym do obróbki drutu jest nawijarka, albo innymi słowy szpularka. Współczesne szpularki do drutu zapewniają pełną automatyzację i dokładność. Każda czynność wykonywana przez maszynę jest dokładnie zaprogramowana. Jak można się domyślić nawijarka do drutu przeznaczona jest do nawijania drutu w zwoje. Można ustawić maszynę tak, żeby zwoje były o określonej wadze. Zwoje wykorzystywane są głównie do związywania zbrojeń w budownictwie. Cały cykl nawijania złożony jest z następujących po sobie etapów:

  1. zaczepienie drutu na początku nawijania,
  2. zwinięcie drutu w szpulę, a następnie odcięcie go,
  3. dowinięcie luźnej końcówki,
  4. zrzucenie ukończonego zwoju.

Urządzenie przeznaczone głównie do nawijania drutu niezbyt twardego. 

Do czego używana jest prościarka drutu?

Jednym z licznych urządzeń używanych do obróbki drutu jest prościarka. Jej celem jest rozprostowanie drutu z kłębu niezależnie od jego średnicy – dobrej jakości prościarka poradzi sobie prawie z każdą. Kiedy potrzebne jest wyprostowanie drutu za pomocą prościarki? Takim przypadkiem jest instalacja odgromowa. Zazwyczaj surowiec w postaci drutu kupowany jest w kłębach. Aby konstrukcja odgromowa dobrze spełniała swój cel trzeba ten drut rozprostować. Dawniej wykonywano to ręcznie poprzez rozciąganie, ale powodowało to uszkodzenia drutu. Co prawda były one niewidoczne dla oka, ale przyczyniały się do powstawania korozji. W takiej sytuacji niezbędna okazuje się prościarka, oraz rozwijak do drutu. Urządzenia te mogą wyprostować go z niezwykłą precyzją bez jakichkolwiek zniszczeń. Prościarka do drutu jest wykorzystywana zarówno w przypadku drutu gładkiego, jak i  żebrowanego. Cały proces często odbywa się automatycznie, obsługa maszyny opiera się jedynie do jej nadzoru, a także wyregulowania mechanizmów. Na rynku można kupić również prościarki wielotorowe, które produkowane są na specjalne zamówienie. Służą one do jednoczesnego prostowania drutu o rozmaitych średnicach. 

Inne urządzenia niezbędne przy obróbce drutu

Z pewnością istnieje wiele rozmaitych, które są używane przy obróbce drutu. Metody ich funkcjonowania zależą od tego, do czego w późniejszym okresie będzie wykorzystywany drut. Takim urządzeniem niewątpliwie są giętarki. Są to urządzenia wykonywane na specjalne zamówienie kupującego. Przeznaczone są one do zginania siatek panelowych, a także górniczych. Jeśli chodzi o siatki panelowe takie urządzenia działają tak jak prasa, która zgina surowiec na całej długości siatki. Kolejnym rodzajem takich specjalistycznych maszyn są ciągownie. Są to urządzenia przeznaczone do zmniejszenie średnicy drutu poprzez jego zgniatanie. Zazwyczaj taki drut wykorzystywany jest w górnictwie oraz do wytwarzania krat pomostowych. Przez wzgląd na jego specjalistyczne wykorzystanie, jest to maszyna robiona tylko i wyłącznie na specjalne zamówienie. Drut jest surowcem wszechstronnie wykorzystywanym w wielu dziedzinach życia, z tego powodu powstało tak wiele maszyn służących jego obróbce. Często są to urządzenia dedykowane określonym branżom, w których drut jest powszechnie stosowany. Nie można zapominać, że takie maszyny są dużych rozmiarów i jedynie specjalistyczne linie produkcyjne mogą sobie pozwolić na ich zakup. 

Agata

Agata

Top