Naprawa kompresora – co powinieneś o niej wiedzieć?

Co to jest kompresor?

Kompresor jest maszyną dzięki której możemy uzyskać powietrze pod dużym ciśnieniem. Najczęściej zakres ciśnienia kompresorów wynosi 6–10 barów. Wpływa oczywiście na to jego model. Aby dokonać proces sprężenia powietrza, kompresor musi ja zassać, a w następnej kolejności podwyższyć jego ciśnienie do odpowiednich parametrów. 

Kompresory występują głównie w przemyśle, ale zobaczymy je także w przydomowych warsztatach, szpitalach, gabinetach dentystycznych, pojazdach samochodowych, a także w domach.

Warto wiedzieć, że wszystkie kompresory to sprężarki, ale nie wszystkie sprężarki są kompresorami. Wśród sprężarek możemy wyróżnić również wentylatory a także dmuchawy.

Jakie jest zastosowanie kompresora?

Wykorzystanie kompresora różni się w zależności od tego jaki jest to model sprzętu, jego gabarytów oraz przedsiębiorstwa, do którego został zamówiony. Kompresor tłokowy, który kupimy do wykorzystania w gospodarstwach domowych będzie mieć zastosowanie w takich działaniach jak pompowanie kół od roweru albo samochodu, piłek czy materacy. W dodatku kompresory znajdują zastosowanie przy zasilaniu narzędzi pneumatycznych albo pistoletów do malowania ciśnieniowego, ale również do czyszczenia pozostałych maszyn. Takie kompresory zazwyczaj są też w warsztatach samochodowych oraz wulkanizacji.

Inny rodzaj kompresora czyli śrubowy, często spotkamy go na przykład na budowach. Sprzęt ten posiada koła, dzięki czemu można go super szybko doprowadzić do właściwej lokalizacji i wykorzystać w ciężko dostępnych przestrzeniach. Te kompresory wyglądem przypominają przyczepę. Zazwyczaj są wykorzystywane do zasilania narzędzi pneumatycznych jak na przykład wiertarki udarowe lub młoty. Wykorzystywane są również do czyszczenia strumieniowego oraz wdmuchiwania kabli. Ponieważ są wielofunkcyjne to zauważyć je można zarówno podczas remontu dróg jak i w zakładach górniczych.

Jakie awarie kompresora są najpopularniejsze?

To, że warto zanieść kompresor do serwisu można poznać po kilku sprawach. Sytuacje, w których bardzo dobrze jest wziąć pod uwagę naprawę kompresora to przykładowo niewłaściwe działanie chłodnicy, brak właściwego ciśnienia, stukanie podczas działania czy też zdecydowane zwiększenie głośności pracy sprężarki. Jeżeli Twoje urządzenie niepoprawnie działa, nie może do końca napompować zbiornika albo posiada brudną głowicę, to bardzo szybko zanieś go do serwisu kompresorów w Warszawie -> http://kompren.pl/. Takie momenty często prowadzą do przegrzania, a w efekcie do całościowego zepsucia się sprzętu. Korzystniej więc pomyśleć o tym zawczasu, kiedy spostrzeżemy początkowe objawy. Jeżeli nasz kompresor pracuje zdecydowanie głośniej niż zazwyczaj to może to oznaczać, że jakiś element mechaniczny się zużył i należy go wymienić.

Najlepiej jest pamiętać o okresowym dostarczaniu kompresorów do serwisów w Warszawie, dlatego że wykonując im kontrolę prawdopodobnie unikniemy niemałej usterki, która kosztować nas może dużo pieniędzy.

Agata

Agata

Top