Ocieplenie domu sposobem na oszczędności

Zdecydowanym priorytetem inwestorów budujących lub kupujących dom jest optymalizacja kosztów eksploatacji budynku. Szczególną uwagę zwracają na różne możliwości zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzewania. Najskuteczniejsze sposoby, aby poprawić efektywność energetyczną budynku czołową pozycję zajmuje ocieplanie ścian zewnętrznych. Jeżeli będą one zaprojektowane w odpowiedni sposób to mogą nawet zmniejszyć koszty ogrzewania o połowę!

Jaką oszczędność możemy uzyskać przez ocieplenie fasad?

W przypadku domku jednorodzinnego, którego powierzchnia użytkowa wynosi 150 m2, a powierzchnia elewacji to 180 m2 ściany zewnętrzne budynku, wykonane z obustronnie otynkowanych bloczków gazobetonowych, osiągają średnią wartość współczynnika przenikania ciepła (U) około 0,80 W/m2K, co oznacza zapotrzebowanie na energię dla celów grzewczych w ilości ok. 10800 kWh w ciągu roku. W przypadku, gdy taki dom ogrzewany jest gazem to roczny koszt ogrzewania potrzebnego dla zrekompensowania strat ciepła przez nieocieplone ściany wyniesie powyżej 2000 złotych. Ocieplając ściany takiego budynku warstwą styropianu, którego grubość wynosi 9 centymetrów będziemy w stanie poprawić współczynnik U przegrody do formalnie wymaganej obecnie – 0,30 W/m2K. Pozwoli to na redukcję kosztów utraty ciepła o około 900 złotych. Reasumując roczna oszczędność wyniesie około 1250 złotych. Docieplenia Warszawa, Pruszków i okolice – przekonaj się o oszczędności na własnej skórze.

Czym możemy ocieplić poddasze?

Materiałem, którym najczęściej ociepla się poddasze jest wełna mineralna. Łączny koszt montażu ocieplenia z materiałem, wraz z płytami gipsowo-kartonowymi na stelażu, wynosi 114 zł za mkw. Oprócz tego od jakiegoś czasu coraz popularniejsza staje się pianka poliuretanowa, w szczególności na niską cenę. Warto także wspomnieć o alternatywie dla ocieplania domu, którymi są odpowiednie materiały budowlane. Wybierając pustaki styropianowe, nie ma potrzeby dodatkowo ocieplać budynku. Główną zaletą ścian wzniesionych w tej technologii jest ich niski współczynnik przenikania ciepła, który dochodzi do U = 0,10 W/(m2·K). O wartości współczynnika decyduje grubość styropianowych pustaków, która wynosi od 25 do nawet 45 cm.

Ocieplenie zewnętrzne i wewnętrzne – jak kształtują się ceny?

Koszty ocieplenia zewnętrznego nie odstają zbyt bardzo od kosztów generowanych przy ociepleniu zewnętrznym, przykładowo:

  • ocieplenie zewnętrzne – łączny koszt ocieplenia zewnętrznego metodą lekko mokrą ze styropianem wynosi od 90 do 110 zł za metr kwadratowy,
  • ocieplenie wewnętrzne – łączny koszt ocieplenia wewnętrznego bloczkami izolacyjnymi z betonu komórkowego to koszt od 110 do 120 zł za metr kwadratowy.

Agata

Agata

Top