Podstawy jazdy samochodem dla początkujących

Instruktorzy nauki jazdy za dużo uwagi skupiają na tłumaczenie kwestii mających rzekomo pomóc w zdaniu egzaminu. W związku z tym po macoszemu traktują podstawy techniki prowadzenia, których umiejętność jest niezbędna do tego, żeby przyjemnie oraz bez większych trudów przebrnąć przez egzamin praktyczny.

Obowiązkiem instruktora jest wytłumaczyć uczniowi nie jedynie prawidłowe ustawienie fotela i kierownicy, ale także to, w jaki sposób korzystać z mechanizmów sterowania pojazdem. 

Aby właściwie i dokładnie władać pedałem gazu, hamulca i sprzęgła, wystarczy oprzeć obie pięty o podłogę pojazdu. Stwarza to stabilny punkt oparcia, szczególnie wtedy, kiedy trzeba sterować przy niedużych szybkościach. Poniekąd takie oczywiste, jednak warto zdać sobie sprawę, jak wiele osób wciska sprzęgło, utrzymując stopę nad podłogą w związku z tym nie mając odpowiedniej kontroli.

Dźwignie oraz regulatory zostały skonstruowane tak, żeby ich używanie było bardzo komfortowe. Czasy, kiedy do włączenia biegu lub kierunkowskazu trzeba było wkładać siłę, są już dawno za nami. W nowoczesnym pojeździe można czasem odnieść uczucie, że przełączniki są bardzo delikatne. Prawda, korzystanie z nich ma być wręcz intuicyjne. To dodatkowa informacja, którą ludziom które rozpoczynają naukę jazdy należy wytłumaczyć. 

Każdy posiadający prawo jazdy musiał zaliczyć kurs a potem egzamin. Niektórym poszło to lepiej, innym nieco gorzej. Ale sama w sobie nauka jazdy nie bywa trudna. Pierwszy raz, kiedy zajmie się miejsce za kierownicą odczuwa się podekscytowanie, czasami połączone ze strachem a także niekiedy z pewnymi lękami przed czymś innym oraz nieznanym. I w tym przypadku również, jak podczas poznawania czegoś nieznanego wszystko zdaje się obce oraz skomplikowane. W trakcie prowadzenia pojazdu w tym samym czasie należy robić nawet parę rzeczy równocześnie – trzymać kierownicę, dodawać gazu albo hamować, patrzeć w lusterka, sygnalizować skręt, rozglądać się na drogę, itd. Dla osoby która wsiada pierwszy raz za kierownicę ogrom tych czynności może być przerażający, ale nie ma się co zniechęcać.  Podczas nauki jazdy i nabywania praktyki trudność ciągle się minimalizuje, aż w ostateczności przekształca się w swobodne, zapamiętane odruchy.

Czy kierowanie samochodem po Gdańsku jest trudne?

Podróżowanie samochodem na siedzeniu kierowcy daje wiele satysfakcji. Oprócz tego, że jest to niezwykle wygodne i niezastąpione warto również zauważyć i uwydatnić, że kierowanie samochodem przynosi swobodę i wolność. Ponadto przydaje się w szeregu okoliczności życia codziennego zarówno tych banalnych, jak i pilnych przypadkach. Jednak jak wszystkiego także jazdy samochodem należy się przyuczyć.

Przemieszczanie się w miastach wiąże się najczęściej z powolną jazdą oraz tkwieniem w korkach. Przy takim rytmie kierowania pojazdem niezwykle ważna jest technika jazdy samochodem. Dla początkujących jest parę istotnych porad. Warto zwrócić uwagę na swój styl jazdy oraz dostosować się do zasad a także innych uczestników ruchu drogowego. Zbyt szybka lub za powolna jazda są w stanie przyczynić się do ciężkiego wypadku.

Stanie w korkach, szczególnie w dużym mieście, może być kojarzone ze stresem. Jednak, gdy styk jazdy jest płynny, kierowca pozostaje skupiony na jeździe a także nic go nie rozprasza, to nawet przejazd po zakorkowanym mieście przebiega sprawnie. 

Kierujący poruszający się po Gdańsku mogą czuć się komfortowo a także infrastruktura działa im na korzyść. W związku z tym nauka jazdy w Gdańsku zalicza się do jednych z mniej wymagających. W corocznym rankingu miast przyjaznych kierowcom Gdańsk wypadł zdecydowanie nieźle oraz zdobył drugą pozycję. Nauka jazdy w takich okolicznościach jest dużo bardziej przyjemna i mniej nerwowa. Łatwiej w trakcie nauki jazdy skoncentrować się na szlifowaniu technicznych zagadnień niż na stresowaniu wzmożonym ruchem lub brakiem miejsc parkingowych. 

Znalezienie postoju w miastach potrafi czasem wywołać wściekłość nawet u najcierpliwszych kierowców. Brak odpowiednio rozbudowanej infrastruktury do parkowania znacznie obniża komfort właścicieli pojazdów. Szczęśliwie w Gdańsku została poprawnie rozwinięta struktura Park’n’Go, przez co nie brakuje wolnych stanowisk do postoju.

Agata

Agata

Top