Rodzaje ubezpieczeń samochodu – sprawdź jakie są


Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC to najpopularniejsza forma ubezpieczenia samochodowego. Nic dziwnego z powodu, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Przez co posiadacze samochodów mogą przebierać w ofertach ubezpieczycieli. Polisę należy wykupić do momentu zarejestrowania samochodu z uwagi na to, że auto, które wyjeżdża na drogę musi już posiadać ubezpieczenie OC. Istnieje również ubezpieczenie komisowe samochodu. To nazwa potoczna. Kierowcy używają takiego określenia w stosunku do OC krótkoterminowego, czyli ubezpieczenia OC obejmującego ochroną okres do 12 miesięcy.

Dlaczego potrzebujemy ubezpieczenia OC?

OC przydaje się wtedy, gdy będziemy uczestniczyć w wypadku lub kolizji. Z Twojego ubezpieczenia, w przypadku spowodowania kolizji odszkodowanie zostanie wypłacone drugiemu kierowcy. Jeżeli nie masz OC zostanie zostanie nałożona kara przez UFG. Według najnowszych dostępnych danych UFG możemy wywnioskować, że wysokość opłaty karnej za brak ubezpieczenia OC jest uzależniona od kilku czynników. Między innymi od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto, rodzaju auta, rodzaju ubezpieczenia,oraz okresu poruszania się bez ubezpieczenia OC.


Ubezpieczenie AC

AC w przeciwieństwie do OC jest w pełni dobrowolną polisą. Niemniej jednak często sprzedawana jest w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Przepisy nie regulują w żaden sposób stawek AC. AC jest to polisa, która przede wszystkim gwarantuje zwrot kosztów które są związane z uszkodzeniem samochodu lub nawet jego kradzieżą. W tym wypadku posiadacz samochodu będzie spać spokojne, bo nawet jeśli w czasie parkowanie jego auto się uszkodzi, ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty.

Agata

Agata

Top