Usuwanie wgnieceń w samochodach – jak to jest robione?

Są sytuacje kiedy na drodze przydarzy nam się niewielka stłuczka i wtedy w karoserii robi się wgniecenie. Takie wgniecenia najczęściej prezentują się mało urodziwie i w dodatku zmniejszają koszt samochodu. Coraz popularniejsze stają się bezinwazyjne sposoby wyciągania wgniotek w karoserii. Dzięki nim auto może prezentować się jak nowe i zazwyczaj nie ma żadnych oznak, że kiedykolwiek miał stłuczkę. W jakich przypadkach możliwe jest usuwanie wgnieceń i na jaką metodę powinieneś się zdecydować?

Masowanie blachy – czyli jak usunąć wgniecenia w samochodzie?

Metoda masowania blachy wykorzystywana jest w kwestii takich elementów samochodu, do których jest łatwy dostęp do wgniecionego miejsca od środka. Jest to najczęściej maska albo klapa od bagażnika. Do tego rodzaju usuwania wgnieceń konieczne jest zastosowanie profesjonalnych narzędzi. Pracownicy warsztatu potrzebować będą wypychaczy blacharskich o przeróżnych kształtach, grubościach i końcówkach a także dźwignie, czyli inaczej heble. Typ zastosowanych hebli zależy głównie od tego, czy nadwozie jest wzmocnione, czy nie. Za pomocą miękkich młotków, które mają podbijaki i odpowiednio dostosowanych hebli, blacha jest masowana taką techniką, aby powróciła do swojego dawnego stanu. Sprzęty, które niezbędne są do zrobienia takiego masowania są dosyć drogie i najlepiej byłoby zostawić pojazd u fachowców w Krakowie, którzy sprawnie usuną z niego wgniecenia. W Krakowie polecana firma, posiadająca wieloletnią praktykę to Eurograd – usuwanie wgniotek.

Wszystko o PDR – metodzie usuwania wgnieceń na klej

Jeśli nasze auto posiada wgniotki, jednak nie lakier jest bez skazy to można wykorzystać metodę PDR a więc likwidowanie wgniotek bez lakierowania blachy. Po pierwsze trzeba odtłuścić i oczyścić powierzchnię, a następnie położyć na tę blachę klej termopotliwy i doczepić odpowiedni sprzęt. Za pomocą tego narzędzia wyciąga się widoczne wgniotki. Po całkowitym wyprostowaniu blachy usuwa się sprzęt i można zmyć klej za pomocą zmywacza.

Dużą zaletą tego sposobu jest przykładowo brak potrzeby odkręcania któregokolwiek z podzespołów. Co więcej, może być wykorzystywana w razie wyciągania wgniotek po gradobiciu.

Tej techniki nie warto wykonywać samodzielnie w garażu gdyż wymaga ona konkretnej wiedzy i nietaniego osprzętu. O wiele rozsądniej jest powierzyć auto w ręce fachowców, których stuprocentowo wyszukasz w Krakowie.

Ostatnią metodą, którą możesz wykonać w domu, jest wykorzystanie gwałtownej zmiany temperatur. W takiej metodzie na samym początku musicie podgrzać wgniotkę w karoserii – przykładowo za pomocą suszarki – a kolejno błyskawicznie ją schłodzić. Do tego wykorzystuje się przeważnie suchy lód oraz sprężony dwutlenek węgla. Blacha wskutek sporej różnicy temperatur wyprostuje się. Technika ta ma mimo wszystko nieduży minus – przeważnie w trakcie tego zabiegu lakier może odprysnąć i konieczne jest powtórne malowanie go.

Jeśli jednak nie jesteś przekonany co do tego, czy prawidłowo wyciągniesz wgniotki z auta – zostaw to specjalistom. W Krakowie na pewno jest warsztat, który zrobi to rewelacyjnie.

Agata

Agata

Top