Używany samochód z gwarancją – jak to możliwe?

Obecnie rynek jest zapchany samochodami na sprzedaż. Mamy do wyboru sprawić sobie nowe auto, prawie nowe za dużo niższą cenę, ale też stare pojazd za grosze. Samochody sprzedają zarówno doświadczeni dealerzy samochodowi, komisy, a także prywatne osoby. Z tego powodu firmy, które próbują pozbyć się samochodu muszą się maksymalnie postarać aby zwieść potencjalnych kupców.

Profesjonalnym miejscem, specjalizującym się w temacie samochodów używanych z gwarancją jest z pewnością prestige-ubezpieczenia.pl.

Różnica między gwarancją na samochód nowy a używany

Oczywistym jest, że nabywając samochód prosto od producenta będzie on miał gwarancję. Aby była wiążąca niezbędne jest spełnienie pewnych czynników, na przykład użytkowanie pojazdu zgodnie z przeznaczeniem czy serwisowanie go. Na czym jednak polega gwarancja na samochód używany?

Jest to w gruncie rzeczy ubezpieczenie od wystąpienia usterki wykupione przez dealera samochodowego. Sprawia to, że oglądając takie auto, czujemy się zdecydowanie pewniej i być może bardziej zastanowimy się nad zakupem takiego samochodu. Warto jednak dokładnie przeczytać taką polisę i sprawdzić czy nie ma tam jedynie losowych usterek, które w rzeczywistości nie występują w takich autach.

Szczególnie często taka gwarancja jest na okres do 3 lat, niemniej pojawiają się towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantujące dłuższą ochronę. W dodatku taka gwarancja zazwyczaj jest oferowana jedynie przy samochodach młodszych niż 10-15 lat i z określonym maksymalnym przebiegiem.

Czy można przedłużyć gwarancję na samochód używany?

Na rynku znajdziemy też propozycje wydłużenia gwarancji na samochód używany. Tego typu ochronę możemy zakupić kiedy naszemu samochodowi nie skończyła się gwarancja u producenta i pragniemy ją przedłużyć. W sytuacji tego rodzaju ochrony samochód musi spełnić kilka wymogów – nie za duży przebieg, wiek i oczywiście przestrzeganie zasad istniejącej gwarancji producenta. Ta metoda jest idealna kiedy nabywamy stosunkowo nowy samochód. Bardzo często za auto opuszczające salon dostajemy 2 lub 3 letnią gwarancję i pozbywając się go możemy wydłużyć ją o następne 2-3 lata.

Na co zwrócić uwagę przy gwarancji na samochód używany?

Co najważniejsze musimy przeczytać zastrzeżenia takowej gwarancji. Niejednokrotnie spostrzeżemy tam zapisy o określonych uszkodzeniach, które są, a które nie są naprawiane. Opłaca się zwrócić uwagę na ten zapis, gdyż może okazać się, że główne uszkodzenia nie znajdują się tam i finalnie zakupimy pojazd z gwarancją, a kiedy wykryjemy wadę i tak nie będziemy mogli z niej skorzystać.

Opcja ta jest bardzo pozytywna tak długo jak sprzedawcy samochodów nie będą tego nadużywać. Opcja przestaje być opłacalna jeżeli zapłacić więcej samochód wyłącznie przez wzgląd na gwarancję, a w rzeczywistości będzie dotyczyć nigdy nie pojawiających się usterek i awarii.

Wnioski – czy inwestycja w zakup używanego samochodu z gwarancją jest korzystny?

Streszczając – możemy poczynić kupno krótko używanego samochodu od dealera, który jest jeszcze na gwarancji od producenta, zakup auta umiarkowanie nowego, w którym została przedłużona gwarancja fabryczna, lub kupno auta kilkuletniego, któremu wykupiono dodatkową polisę ubezpieczeniową na wypadek popsucia. Warto przekalkulować czy ta propozycja jest opłacalna w przypadku upatrzonego przez nas pojazdu, gdyż tak długo jak nie będzie tylko chwytem marketingowym, może być dobrą alternatywą dla kupna nowego samochodu. 

Agata

Agata

Top