W jaki sposób powinna przebiegać prawidłowa segregacja odpadów?

Zobacz nasz tekst, po to, aby doinformować się jak prawidłowo segregować odpady. Nie da się ukryć, że wiele osób ma problem z odpowiednią segregacją śmieci

Sprawdź w jaki sposób zacząć segregowanie śmieci!

Po pierwsze ważne jest ,aby potrafić wygospodarować w mieszkaniu kawałek na dwa śmietniki na odpady. Jeden z nich służyłby do odpadów resztkowych.Powinny się tam znaleźć wszystkie rzeczy których nie możemy umieścić do drugiego koszta o którym zaraz dowiesz się więcej. Niemniej jednak ten kosz jest idealnym wyjściem jeśli naszedł nas jakikolwiek dylemat,do jakiego pojemnika rzucić dany odpad. Gdy wywóz śmieci w Gdańsku zabierze Twoje odpady sorterzy z zakładu utylizacyjnego będą posiadać wiedzę jak je rozdzielić.

Kolejny kosz powinien być miejscem na odpady bio, nazywane do niedawna mokrymi. Powinno do nich trafiać wszystko, co jest biodegradowalne, czyli śmieci które mogą zgnić lub w szybkim tempie się rozłoży. Przykładem rzeczy które możemy tam wrzucić jest pożywienie a właściwie jego pozostałości. 

W jakie miejsce powinno się wyrzucać pozostałe rzeczy?

Jeśli nie mamy miejsca na następny kosz, możesz przygotować foliowy worek. Metale, plastik i tworzywa sztuczne jak najbardziej można przechowywać razem ze sobą. Przecież nie produkujemy tych odpadów w takich ilościach, co odpadów resztkowych bądź biodegradowalnych. Jeżeli będziesz mieć wszystkie te odpady w jednym worku, bez problemu dokonasz ich segregacji w dużym śmietniku. Jeżeli Gdańsk jest Twoim miastem to wiesz, jak ważna jest tam odpowiednia segregacja śmieci. Przyłóż swoją cegiełkę do tego ekologicznego procedera. 

W jakie miejsce powinno się wyrzucać szkło?

W domu niepotrzebne szkło powinieneś przechowywać w oddzielnym worku. Następnie należy je umieścić w pojemniku koloru zielonego. Pisząc szkło mamy na myśl przykładowo butelki ze szkła, słoiki ze szkła bądź pojemniki po kosmetykach – jednakże nie te wykonane z plastiku. Pamiętaj że im szkło jest czystsze tym lepiej. Jednakże nie oznacza to ,że musisz je myć, należy jedynie usunąć wszystkie zakrętki, które wyrzucamy do pojemnika żółtego. Ważne jest to,aby nie wyrzucać do kontenera w zielonym kolorze tak zwanego szkła płaskiego. Jest to przykładowo szyba, zbite lustro czy też szkło kuchenne. Takie śmieci z kolei muszą trafić do odpadów resztkowych.  

W jakie miejsce powinno się wyrzucać papier?

Po pierwsze papier, trafiający do niebieskiego pojemnika nie może być brudny ani lakierowany. W niebieskim pojemniku znajdują się gazety, zeszyty, książki czy też  kartony. 

Gdzie należy wyrzucać artykuły higieniczne?

Rzeczy takie jak podpaski, pieluchy, waciki do twarzy, chusteczki jednorazowe lub zabrudzone ręczniki papierowe – wrzucamy do resztkowych. Natomiast styropian nie nadaje się do recyklingu. W związku z tym wszelkie elementy wykonane ze styropianu powinny trafić do odpadów resztkowych.

W jakie miejsce powinno się wyrzucać odpady odzwierzęce?

Śmieci od zwierząt takie jak na przykład psie odchody, koci żwirek czy też ściółka gryzoni powinny być wrzucane do odpadów resztkowych

Pamiętaj, że segregacja śmieci to wspólny obowiązek wszystkich mieszkańców Gdańska, a także całego kraju. Miej też w pamięci, że w miejscu gdzie śmieci nie zostaną posegregowane, koszty za odbiór odpadów będą większe. W rzeczywistości oznacza to tyle, że nawet jeśli jedna osoba nie będzie segregować odpadów to reszta sąsiadów za nie zapłaci. 

Agata

Agata

Top