Zalety ciężarówek napędzanych gazem

Jest cały szereg przyczyn z jakiego powodu ciągniki napędzane tradycyjnymi metodami to dalej preferowany pojazd właścicieli firm. Pomimo to w ostatnim czasie na rozgłosie zyskuje biogaz. Dołożymy starań, aby pokazać Ci najbardziej znaczące zalety tego sposobu napędu. Zdasz sobie sprawę jak ciężarówki na LNG oszczędzają twój czas i pieniądze na wiele sposobów.

Wpis powstał w oparciu o informacje ze strony firmy www.elpigaz.com, lidera na rynku w tej dziedzinie.

W jaki sposób działa instalacja CNG?

CNG bardzo często wybierany jest zamiast klasycznej instalacji LPG. Pojazdy CNG mają instalację zasilaną gazem ziemnym, czyli metanem. Takie rozwiązanie często wybierane jest do dużych pojazdów transportowych, z powodu jego licznych korzyści.

Niski koszt paliwa

Cena gazu w stosunku do oleju napędowego jest bez porównania niższa, może dobić do nawet 30%. Przyczynia się do tego brak akcyzy na gaz. Polskie prawo zwalnia także te pojazdy z podatku emisyjnego. Istotnym aspektem jest nie tylko zmniejszenie wielu kosztów, ale również niskie spalanie biogazu. Przyjmuje się, że jest ono na poziomie 22 kg/100 km. To niemała oszczędność w ciągłej eksploatacji silnika, która przyczynia się do wzrostu popularności tej metody napędu.

Mniejsze opłaty w przypadku transportu na zachód

Duża ilość państw na zachodzie  wzywa firmy korzystania z mniej inwazyjnej dla środowiska metody transportu. Dla przewoźników używających właściwych dla środowiska rozwiązań znoszone lub zmniejszane są ceny opłat drogowych. Firmy używające pojazdów na gaz ziemny mogą liczyć na zwolnienie z Maut w razie transportu do Niemiec. Natomiast w przypadku wyjazdów do Włoch eko pojazdy mogą liczyć na 30% ulgi. Przy rutynowych kursach jest to znaczna oszczędność przeważająca na korzyść nieszkodliwych dla środowiska rozwiązań, takich jak gaz ziemny.

Aspekt ekologiczny

Wybór ciężarówek napędzanych biogazem sprzyja niskiej emisji CO2, NO2, NOx, SOx, pyłów i hałasu. Jest to w trendzie na ekologiczne działania, które mają powstrzymać zmiany klimatyczne. Przy ogromie kilometrów, które pokonują ciężarówki w ciągu roku zmiana diesla na LPG jest w stanie obniżyć emisję dwutlenku węgla nawet o 1,29 mln kg CO2. Jest to dobre rozwiązanie dla planety, a dla Ciebie metoda na oszczędność w wielu dziedzinach. Napęd CNG jest bardzo przyjazny dla środowiska. Dzieje się tak, ponieważ podczas spalania nie są produkowane dymy i substancje rakotwórcze, także emisja dwutlenku węgla jest zdecydowanie mniejsza w porównaniu do innych silników.

Dlaczego warto wybrać ciężarówki zasilane na gaz?

Układ wykorzystujący gaz ziemny ma wiele zalet. Przede wszystkim niebezpieczeństwo jego używania jest znikome. Ryzyko, że substancja wybuchnie jest wyjątkowo niskie, gdyż gaz ziemny cechuje się wysoką temperaturą samozapłonu. Pozwala to wjeżdżać i parkować na parkingach podziemnych. Gaz ziemny jest wyjątkowo wydajny i wystarczy na przejechanie większej ilości kilometrów. Jednym z największych atutów gazu ziemnego jest jego niska cena. Koszty są porównywalne do klasycznego paliwa, niemniej metan ma większą wydajność.

Agata

Agata

Top