Zwyżki – typowe i nietypowe przeznaczenia.

Zwyżki są narzędziami dźwignicowymi. Używa się ich do różnego rodzaju prac, które powinny być wykonane na wysokościach. Jakie mamy rodzaje podnośników i do jakich konkretnie prac się je wykorzystuje? Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej.

Rodzaje podnośników koszowych

Podnośnik koszowy to sprzęt który na specjalnym wysięgniku posiada umiejscowioną platformę. Pozwala to podnosić ludzi na różne wysokości. Zwyżki dzielimy  ze względu na budowę i na typ przemieszczania 

Podział ze względu na konstrukcję rozróżnia trzy typy podnośników:

    • podnośnik nożycowy – ma wyciągane ramiona, które są wykonane na krzyż, przez co  jest bardzo stabilny.

    • podnośnik przegubowy – ma wyjątkowo duży zasięg roboczy. przez co można postawić go w dużej odległośc od miejsca świadczonej roboty. bardzo dobrze nadaje się np. przy ruchliwych ulicach gdy trzeba wykonać działania dotyczące np. zreperowania sygnalizacji świetlnej.

    • podnośnik teleskopowy z wysuwanym ramieniem – używany do unoszenia ludzi na duże wysokości. Ma małe gabaryty, gdy złożymy ramię zajmuje niewiele miejsca

Natomiast ze względu na sposób przemieszczania,zwyżki dzielimy na dwa rodzaje:

    • samojezdne – kursują po płaskim terenie, temające napęd 4×4 lub gąsienicowe świetnie sprawdzą się również w cięższych warunkach.

    • na podwoziach samochodowych – montowane są na małych pojazdach jak i sporych samochodach. Czasami umiejscawia się je też na przyczepach ciągnących pojazdy.

W jakim celu stosuje się podnośniki koszowe

Zwyżki mają ogrom zastosowań. Świetnie sprawdzają się w  wielu  nie zawsze oczywistych dziedzianach. Pod spodem wymieniamy pomysły na wykorzystanie podnośników koszowych.

Prace na budowach

Zwyżki bardzo często wykorzystywane są oczywiście w branży budowlanej. Wykorzystuje się je do montażu elementów konstrukcyjnychlub  przykładowo okien na dużych wysokościach. Podnośników koszowych używa się też przy wykonywaniu  prac malarskich czy przy elewacjach budynków. Są to takie działania  przy, których standardowe rusztowanie nie jest wystarczające.

Montaż reklam

Trudno wyobrazić sobie dziedzinę reklam bez stosowania podnośników. bardzo duże reklamy przyklejane są na bokach bloków lub kilkunastometrowych tablicach przy ich pomocy. korzystanie z drabiny w takich sytuacjach jest po pierwsze niebezpieczne, kolejno nie ułatwia zadania wreszcie przy wielkich wysokościach jest po prostu niemożliwe. W tym przypadku zwyżki stanowią wielkieułatwienie.

Dbanie o czystość okien i elewacji

Dbanie o wygląd budynków również wymaga użycia podnośników koszowych. Używanie technik alpinistycznych podczas mycia okien na dużych wysokościach bywa bardzo niebezpieczne, nieprzyczynia się też do jakości wykonanej pracy. Dzięki użyciu podnośnika koszowego, mycie okien czy mycie elewacji można przeprowadzić o wiele szybciej, dokładniej i bez uszczerbku dla pracownika.

Dbanie o zieleń w miastach

Zwyżki sprawdzają się również  przy pielęgnacji roślin  w dużych miastach takich jak np. Gdańsk. Od czasu do czasu drzewa potrzebują dokładnego podcięcia  gałęzi,ze zwyżką praca ta będzie dużo łatwiejsza i bezpieczniejsza do zrobienia.

Usuwanie  śniegu z dachów

Pozostający na dachach śnieg jest ogromnie niebezpieczny. wywołał on kiedyś  wiele  katastrof. Obecnie  właściciele budynków są zobligowani do regularnego pozbywania się śniagu z dachów, aby udaremniać katastrofy Dzięki zastosowaniu w tym celu zwyżki można usunąć śnieg dokładnie a do tego w prosty i bezpieczny sposób.

Branża rozrywkowa

Nietypowym zastosowaniem zwyżek jest stosowanie ich w branży rozrywkowej. podnośniki koszowe używane są na różnego rodzaju imprezach. Nieraz pełnią bardzo praktyczne funkcje jak np. doświetlanie sceny z wysoka, lub jako pomoc przy jej powstawaniu . W niektórychsytuacjach sama zwyżka jest atrakcją. umożliwia osobom wznieść się na dużą wysokość  żeby  wykonać sobie zdjęcie i oglądać widoki czy panoramę miasta przykładem może być Gdańsk. Naturalnie  podnośnik koszowy spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i nie należy się obawiać korzystania z niego w tym celu. ludzie , podczas wyjazdu w górę zabezpieczeni są w tym czasie uprzężą asekuracyjną. Wykorzystywanie podnośników w taki sposób może być wspaniałym doświadczeniem.

***

Jak widać zwyżki  stosować można na dużo sposobów. Są przydatne nie tylko w budownictwie. Czy znałeś wszystkie sposoby? Podziel się poniżej.

Agata

Agata

Top